Jaki nawóz stosować, aby uzyskać pięknie zielony trawnik?

Photo of author

By Marysia Pinkos

Gęsty, zdrowo wyglądający i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego, kto zdecydował się na siew traw w ogrodzie, w otoczeniu domu czy na działce. Realizacja tego pragnienia wcale nie musi być trudna, o ile zadbasz o optymalne nawożenie trawnika, a nawóz do trawników, który wybierzesz, zapewni roślinie wszystkie potrzebne do jej zdrowego wzrostu składniki. Jaki nawóz do trawy sprawdzi się najlepiej?

Dlaczego nawożenie trawnika jest tak ważne?

Nawożenie traw jest w praktyce koniecznością, ponieważ intensywnie rosnąca trawa pobiera z gleby bardzo duże ilości składników, które są jej niezbędne nie tylko do bujnego rozrostu, ale też zachowania dobrej kondycji i pięknego wyglądu. Aby pielęgnowany trawnik był gęsty, zwarty, soczyście zielony i rósł bujnie, szczególnie przydatny będzie Ci nawóz do trawy na wiosnę i lato, dzięki któremu trawa otrzyma wymagane składniki odżywcze w kluczowym dla jej wzrostu momencie.

Nawóz do trawnika należy po tym pierwszym zasileniu wiosennym stosować następnie regularnie, co 3-4 tygodnie, w zależności od rodzaju nawozu i jego składu. Systematyczność nawożenia trawnika to jednak tylko połowa drogi do sukcesu – kluczem jest dobór właściwego preparatu. Nawozy do trawników różnią się między sobą, a różnice te dotyczą granulacji, wydajności odżywki, sposobu jej stosowania, a przede wszystkim składu, który jest zdecydowanie najistotniejszy.

Wybierając nawóz do trawnika, warto więc zapoznać się z informacją o znajdujących się w nim składnikach mineralnych i ich ilościach. Optymalnie odżywione trawy intensywnie rosną i zagęszczają się tworząc zwartą darń, co utrudnia wzrost i rozwój chwastów czy mchu, które są konkurencją dla traw.

Jaki nawóz na trawnik stosować, by trawa była soczyście zielona i zdrowa?

Wiosenne nawożenie trawnika należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego nawozu, który dostarczy trawie dokładnie te składniki mineralne, jakie gwarantują jej wzrost, odporność na choroby i intensywnie zielone zabarwienie. Dobry nawóz do trawnika powinien zatem zawierać m.in. azot, fosfor, potas, żelazo i to w odpowiednich proporcjach.

Takim perfekcyjnie skomponowanym składem i wyjątkowo wydajną formułą dysponuje nawóz do traw Florovit mistrzowski trawnik, który intensywnie odżywia trawy i pobudza je do wzrostu, zapewniając im przyjemną dla oka soczystą barwę, gęstość i zdrowy wygląd. Nawóz do trawników Florovit mistrzowski trawnik jest jednocześnie łatwy w użyciu i ekonomiczny – worek 10 kg nawozu wystarczy, by w pełni zasilić aż 335 m2 trawnika!

Nawozy do trawy Florovit są dobrze znane w świecie ogrodniczym i cenione właśnie za dużą wydajność oraz doskonale wyważone proporcje minerałów kluczowych dla zdrowego wzrostu traw. Można je stosować do nawożenia wszystkich gatunków traw, a szczególnie do najbardziej wymagających trawników ozdobnych i reprezentacyjnych.