Popularność fotowoltaiki nie maleje. To wciąż opłacalne i ekologiczne rozwiązanie umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Instalacja fotowoltaiczna to system składający się z kilku kluczowych komponentów, które współpracują, aby przekształcać nieograniczone światło słoneczne w energię elektryczną. Z czego dokładnie składa się instalacja fotowoltaiczna i jakie funkcje pełnią poszczególne elementy?
Panele fotowoltaiczne
Podstawowym elementem instalacji są oczywiście panele. Najczęściej spotyka się dwa ich rodzaje. Te monokrystaliczne są wykonane z pojedynczych kryształów krzemu, co sprawia, że są bardziej efektywne i wydajne. Charakteryzują się wysoką sprawnością (powyżej 20%) oraz długą żywotnością. Ze względu na swoją wysoką wydajność są często wybierane tam, gdzie dostępna powierzchnia na montaż jest ograniczona. Poza tym możemy spotkać panele polikrystaliczne, które jak sama nazwa wskazuje, składają się z wielu kryształów krzemu, co sprawia, że są nieco mniej wydajne (od 13% do 16%) niż panele monokrystaliczne, a ich niebieska barwa wyróżnia je wizualnie na tle paneli monokrystalicznych. Obecnie na rynku dostępne są głównie panele monokrystaliczne.
Inwerter fotowoltaiczny
Obecność inwertera (falownika) pozwala na przekształcanie prądu stałego (DC) z kilku paneli na prąd zmienny (AC) na poziomie całej instalacji. Ponadto funkcją falownika jest zabezpieczenie instalacji, gdy dojdzie do zaniku napięcia w sieci. W takich okolicznościach inwerter odłączy całą instalację i odetnie przesył prądu zmiennego do sieci. Co ważne, instalacje fotowoltaiczne, które są przyłączane do sieci o mocy przekraczającej 3,68 kWp, wymagają falownika 3-fazowego, a instalacje poniżej tej wielkości mogą być wyposażone w inwerter 1-fazowy.
System montażowy
W realizacjach dla osób prywatnych panele są najczęściej montowane na dachach. W związku z tym niezbędny jest dedykowany system montażowy dostosowany do danego pokrycia dachowego. Muszą być one wykonane z trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne, aby na stałe przytwierdzić panele do wybranej powierzchni.
Okablowanie
Kolejnym istotnym elementem są oczywiście kable, które najpierw będą łączyć panele z inwerterem, a następnie będą przesyłać przekształcony prąd zmienny z inwertera do j sieci elektrycznej budynku. Muszą być one odpowiednio izolowane i zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy niskie i wysokie temperatury.
Magazyn energii
Dodatkowym rozwiązaniem, bardzo polecanym, jest magazyn energii. Zazwyczaj są to akumulatory litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe, stosowane w systemach fotowoltaicznych do magazynowania nadmiaru wyprodukowanej energii. Charakteryzują się dużą pojemnością, długą żywotnością i wysoką efektywnością.
Szukasz firmy, która zainstaluje fotowoltaikę w Twoim domu lub w firmie? Nie musisz znać wszystkich elementów instalacji, aby cieszyć się oszczędnościami i energię elektryczną. W Fiberlink Fotowoltaika nie tylko pomożemy Ci dobrać odpowiednie komponenty, ale także zainstalujemy fotowoltaikę zgodnie z Twoim zapotrzebowaniem. Pomożemy również w kwestiach formalnych, w tym m.in. w staraniach o dofinansowania całej inwestycji, dzięki czemu jej koszty będą niższe.