Jak zrobić lampę ogrodową? Prosty pomysł na oświetlenie każdego ogrodu.

Photo of author

By Marysia Pinkos

Dobrze dobrane oświetlenie odmieni cały Twój ogród. Nasz artykuł podpowiada, jak je zaplanować, a także pokazuje jak prosto samodzielnie zrobić lampę ogrodową krok po kroku. Odkryj proste instrukcje, pomysły DIY oraz materiały, które pomogą Ci stworzyć wyjątkowe oświetlenie do Twojego ogrodu.

Jak zrobić lampę ogrodową? Prosty pomysł na oświetlenie każdego ogrodu.

Ogród najczęściej kojarzony jest z odpoczynkiem w letnie słoneczne dni, ale dzięki oświetleniu będzie służył również wtedy, kiedy zapadnie zmrok. Pełni ono wiele przydatnych funkcji. Jakich? Przede wszystkim ułatwia korzystanie z ogrodu w wieczornej porze, poprawiając bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane lampy pozwalają na pełne wyeksponowanie architektury ogrodowej oraz ukazanie elementów, które w świetle dziennym mogą być niewidoczne. Nadają też przestrzeni charakteru i sprawiają, że każde, nawet najmniej atrakcyjne miejsce nagle nabiera niepowtarzalnego klimatu.

2150698320.jpg

Już nie musisz przerywać spotkań z bliskimi, gdy się ściemni. Wystarczy, że włączysz klimatyczne oświetlenie.

Jednak zanim przystąpimy do instalacji oświetlenia w ogrodzie, warto zapoznać się z jego rodzajami, a także wymaganiami dotyczącymi sprzętu i komponentów instalacji świetlnej.

Podpowiemy również, jak zrobić prostą lampę ogrodową. Zapraszamy do lektury!

Kategorie oświetlenia ogrodowego

Ze względu na funkcje, jakie oświetlenie pełni w ogrodzie, można wyróżnić trzy jego kategorie:

Oświetlenie dekoracyjne

Światła dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą głównie jako dekoracja ogrodu, a także mają tworzyć nastrojową atmosferę. Wśród nich są lampy wiszące i stojące, lampiony, girlandy, lampki LED, czy reflektory. Ich modele występują w różnych kształtach, często bardzo nietuzinkowych. Przykładem może być dostępna w internetowym sklepie Ogrodolandia.pl lampa z żółwiem, która urozmaici i rozświetli przestrzeń wokół siebie.

Oświetlenie funkcjonalne

Ten rodzaj naświetlenia stosowany jest dla lepszej orientacji i poprawy bezpieczeństwa w ciemności. Zazwyczaj są to reflektory lub latarnie, umieszczane przy ścieżkach lub na elewacjach budynków w celu podświetlenia większej części ogrodu.

784.jpg

Po tak oświetlonej ścieżce trafisz do domu nawet w najczarniejszą noc.

Oświetlenie akcentujące

Aranżacja oświetleniowa z tego rodzaju ma za zadanie za pomocą odpowiednich lampek podkreślić atrakcyjność jednego wybranego elementu. Może to być jakaś wyjątkowa roślina lub drzewo, rzeźba, wodospad, czy wolnostojący głaz. Do tego celu doskonale sprawdzą się pojedyncze lampki halogenowe.

6154.jpg

Mały reflektor do podświetlania wybranego elementu w ogrodzie.

Planowanie oświetlenia do ogrodu

Przed rozpoczęciem prac związanych z instalacją oświetlenia w ogrodzie warto zasięgnąć rady fachowca z tej dziedziny, czyli doświadczonego elektryka, który doradzi, jak dobrze rozprowadzić wszelkie kable elektryczne. W przeciwnym wypadku może się okazać, że pewne niedogodności związane z ukształtowaniem terenu mogą stanowić dość duży problem.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę kilka innych kwestii:

  • trzeba ocenić potrzeby oświetleniowe ogrodu,
  • oświetlenie domu od linii fundamentów pozwoli uzyskać efekt podwyższenia jego bryły,
  • światło padające z góry na bryłę budynku (lampy w okapie) da efekt jej powiększenia
  • oświetlenie liniowe podkreśli kształt obiektu budowlanego,
  • do oświetlenia elewacji najlepiej używać energooszczędnego światła LED, które występuje w barwie białej zimnej lub ciepłej lub w innych kolorach,
  • punktowe wiązki światła eksponują wybrane fragmenty,
  • lampy rozmieszcza się tak, aby maskowały niedoskonałości architektoniczne, a eksponowały elementy, które przez większość czasu pozostają w cieniu,
  • charakter oświetlenia powinien być dobrany do aranżacji ogrodu i jego stylu architektonicznego, a także do funkcji, jaką ma ono spełniać,
  • wybrane do ogrodu lampy muszą być odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Wybór odpowiednich źródeł światła

Dostępne w sprzedaży lampy ogrodowe posiadają różne typy źródeł światła. 

Najpopularniejsze są żarówki LED. Mogą one wytworzyć duży strumień świetlny przy niskim zużyciu energii i charakteryzują się trwałością i wydajnością. Produkowane są w różnych barwach i o różnych mocach. Ich stosowanie jest bardziej oszczędne niż innych, tradycyjnych źródeł światła. Producenci oferują również inteligentne źródła światła, których barwę czy jasność można regulować pilotem lub aplikacją mobilną. Cieszą się one dużą popularnością, gdyż pozwalają na dostosowanie ich światła do aktualnej aranżacji czy pory roku.

Popularne są także żarówki halogenowe, które są najlepszym rozwiązaniem, kiedy potrzeba mocnej lampy zewnętrznej, umieszczonej nad garażem lub drzwiami. Odznaczają się one wysoką jasnością, a ich światło jest bogate, mocne i jaskrawe. Posiadają dłuższą żywotność niż klasyczne żarówki, jednocześnie zapewniając więcej światła przy tej samej mocy.

lampki.jpg

Coraz częściej spotykane w ogrodach są lampki solarne.

Wielu właścicieli ogrodów coraz częściej wybiera lampy solarne, czyli zasilane energią ze słońca. Dają one większą swobodę w projektowaniu oświetlenia ogrodu niż lampy zasilane prądem, ponieważ nie są potrzebne kable. Można je umieścić niemal w każdym punkcie ogrodu, byleby miały dostęp do słońca – wieczorem oddadzą zgromadzone w dzień światło. Jednak należy pamiętać, że ich długość działania i wydajność, z jaką świecą ma bezpośredni związek z tym, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz.

Bezpieczeństwo i konserwacja lamp ogrodowych

Ponieważ lampy ogrodowe są użytkowane poza budynkami, gdzie narażone są na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad:

  • oświetlenie ogrodu może być zasilane z zewnętrznej rozdzielnicy lub hermetycznej skrzynki. Przy podłączeniu trzeba pamiętać o zastosowaniu bezpiecznika, który ochroni instalację przed przypadkowym spięciem, przeciążeniem, czy uszkodzeniem.
  • po wyjściu poza budynek system oświetleniowy należy zasilać za pomocą trzyżyłowych kabli, które są przystosowane do instalacji zewnętrznych i przeznaczone do montażu naziemnego. Przewody te powinny mieć grubość minimum 1,5 mm² i muszą być dobrze zaizolowane, szczególnie te, które są zakopane w ziemi. Warto użyć specjalnych rur ochronnych, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią.
  • żarówki oraz ich oprawy powinny posiadać specjalne atesty dotyczące klasy szczelności, oznaczone symbolem IP. Im liczba przy tym symbolu wyższa, tym większa wodoszczelność i pyłoszczelność części. Rekomenduje się, aby klasa szczelności wynosiła minimum IP44, a najlepiej IP65.
  • lampy trzeba stabilnie zamocować, zwłaszcza te, które są umieszczane na podwyższeniu (np. na słupkach lub ścianach). Należy się upewnić, że są dobrze przykręcone lub zakotwiczone, aby nie zostały przewrócone przez biegające zwierzęta, bawiące się dzieci, czy podczas silnego wiatru.

Bardzo ważna jest również konserwacja instalacji oświetleniowej:

  • co kilka miesięcy warto sprawdzić stan kabli, oprawek oraz innych komponentów instalacji. Jeśli pojawią się uszkodzenia, natychmiast trzeba wymienić wadliwe części, aby zapobiec awariom lub zagrożeniom.
  • nie należy zapominać o regularnym czyszczeniu kloszy z kurzu, błota, czy liści, co zwiększy efektywność oświetlenia i poprawi estetykę. Zaleca się używanie miękkiej szmatki i delikatnych środków czyszczących, aby nie uszkodzić powierzchni.
  • w okresie zimowym, jeśli lampy nie są używane, warto je zdemontować lub odpowiednio zabezpieczyć przed śniegiem i mrozem. Solarne lampy warto wyjąć na czas zimy, aby zapobiec uszkodzeniom baterii.
  • jeśli lampa przestaje świecić, pierwszą czynnością powinna być wymiana żarówki na nową. Przy okazji dobrze jest sprawdzić stan oprawki oraz połączeń elektrycznych. W przypadku lamp solarnych, trzeba sprawdzić, czy panele nie są zakurzone, co może zmniejszać efektywność ładowania.

Jak krok po kroku zrobić lampę ogrodową DIY

Po takiej dawce teorii można spokojnie zabrać się za samodzielne wykonanie lampy do ogrodu z drewnianego pniaka lub lampionu ze słoika.

Lampa z drewnianego pniaka

Do zrobienia tego efektownego punktu świetlnego będą nam potrzebne następujące materiały:

  • drewniany pieniek (wysuszony i odpowiedniej wielkości),
  • oprawa na żarówkę z przewodem,
  • lampa LED (wodoodporna, emitująca niezbyt dużo ciepła, aby pieniek się nie zapalił),
  • piła,
  • papier ścierny do wygładzenia drewna,
  • lakier lub olej do drewna.

39.jpg

Z takiego pniaka można zrobić oryginalną lampę do ogrodu.

Przystępujemy do działania:

  1. Najpierw przygotowujemy pieniek. Aby dostosować jego rozmiar do naszych potrzeb, przycinamy go piłą do wybranej wysokości i usuwamy ewentualne nierówności.
  2. Kolejną rzeczą jest wydrążenie środka. W tym celu najlepiej piłą zrobić tzw. kratownicę w jego środku, a następnie wydłubać ją dłutem. Ten etap nie należy do łatwych, ale każdy majsterkowicz powinien sobie z nim poradzić.
  3. Po wydrążeniu należy się zabrać za zrobienie piłą ‘pęknięć’ lub poszerzenie istniejących już, naturalnych szczelin. Poleca się wykonać szczeliny o szerokości minimum 1,5 – 2,5 cm, bo mniejsze nie będą dawać prawie wcale światła.
  4. I teraz przyszedł czas, aby pieniek wyczyścić i lekko przeszlifować od góry papierem ściernym.
  5. Kolejny krok to zabezpieczenie pniaka przed degradacją poprzez pomalowanie go lakierem lub olejem.
  6. Ostatni etap to wsadzenie lampy do pniaczka.
  7. Jeśli lampa zasilana będzie prądem, kabel przeciągnąć można przez jedną ze szczelin.

Lampa gotowa! W ciągu dnia ma ona wygląd jak zwykły kawałek drewna, prawie niezauważalny, zlewający się z otoczeniem. A nocą efektownie oświetla ogródek.

Lampion ze słoika

Jeśli nie czujesz się na tyle sprawnym majsterkowiczem, żeby stworzyć lampę z pniaczka, pokażę, jak prosto zrobić dekoracyjne oświetlenie ze słoika, które nada uroku tarasowi lub balkonowi.

Co będzie potrzebne?

  • słoik szklany z pokrywką,
  • mała lampka LED na baterie,
  • klej na gorąco lub wodoodporny klej montażowy,
  • farbki lub spray do malowania szkła,
  • sznurek jutowy lub bawełniany.

Do dzieła!

  1. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to przygotowanie słoika, który będzie pełnił funkcję klosza. Musi być on czysty i suchy. A jeśli chcemy dodatkowo ozdobić go farbami do szkła lub sprayem, aby był kolorowy, musimy jeszcze go odtłuścić.
  2. Po odtłuszczeniu dekorujemy wybranym wzorem i kolorem, używając do tego sprayu lub farby do szkła. Oczywiście należy potem odstawić słoik do wyschnięcia.
  3. W kolejnym etapie lampkę LED na baterie mocujemy wewnątrz pokrywki słoika za pomocą kleju na gorąco lub mocnego, wodoodpornego kleju montażowego. Trzeba się upewnić, czy lampka jest dobrze przytwierdzona, ale jednocześnie dostęp do baterii pozostaje łatwy, aby można je było wymienić w razie potrzeby.
  4. Montujemy pokrywkę.
  5. Lampion jest niemal gotowy. Pozostaje jeszcze upleść ze sznurka koszyczek, do którego wkładamy lampionik i dzięki któremu możemy go gdzieś zawiesić dla ciekawszego efektu.

23850.jpg

Czyż taki lampion ze słoika nie wygląda bajecznie?

Tak wykonany lampion będzie dawać delikatne, klimatyczne światło, dzięki czemu Twój balkon, taras, czy altana nabiorą blasku i będą po zmroku wyglądać olśniewająco.

Dobrze dobrane oświetlenie może stworzyć w ogrodzie wyjątkową, magiczną atmosferę, idealną do wieczornego relaksu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Stanie się on naturalnym przedłużeniem domu, umożliwiając korzystanie z przestrzeni na świeżym powietrzu również wieczorami. Ponadto iluminacje świetlne dają możliwość wyrażenia swojej kreatywności poprzez różnorodne aranżacje, dopasowane do indywidualnych potrzeb i stylu ogrodu.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia.pl