Jak przygotować kąpiel w balii ogrodowej?

Photo of author

By Marysia Pinkos

Przygotowanie kąpieli w balii ogrodowej to przyjemny rytuał, który pozwala cieszyć się relaksującą atmosferą na świeżym powietrzu. W tym wpisie omówimy, jak przygotować kąpiel w balii ogrodowej, korzystając z trzech różnych rodzajów pieców: piec na drewno, piec gazowy oraz piec elektryczny. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy, które wpływają na sposób przygotowania kąpieli, podgrzewania wody oraz utrzymania komfortu użytkowników.

Balia ogrodowa z piecem na drewno 

Balia ogrodowa na drewno to doskonały wybór dla osób, które nie mają w planach codziennych kąpieli i preferują weekendowy relaks 

By skorzystać z balii, przed każdą kąpielą należy napełnić beczkę wodą, rozpalić ogień w piecu i co 30 minut dokładać drewno.Zazwyczaj do nagrzania wody wystarczy 1 – 1,5 koszyka drewna lub 1 opakowanie brykietu drzewnego. Należy pamiętać o tym, aby drewno było suche i w małych kawałkach (40-42 cm długości). Mokre drewno zmniejsza efektywność oraz może doprowadzić do powstawania pary wodnej.   

W przypadku dużych bani (o pojemności około 900l) szybkość nagrzewania wody powinna wynieść 12°C na godzinę, a łączny czas nagrzania wody to 3 – 4 godziny w zależności od temperatury początkowej wody i otoczenia. W przypadku małych, 2-osobowych jacuzzi ogrzewanie trwa krócej 1 – 2 godzin.   

Jeśli jacuzzi nie posiada filtracji i nie planujesz używać chemii dezynfekującej, po kąpieli należy spuścić wodę, ze względu na zanieczyszczenie mechaniczne, które przedostały się do wody (pyły, liście, drobne owady, naskórek, włosy itd.) oraz rozwój bakterii.   

 

Balia ogrodowa z piecem gazowym 

Podobnie jak w przypadku balii opalanej drewnem, piec podłączany do butli gazowej to świetny wybór na weekendowy relaks.  

Do balii należy nalać wodę (czas nalewania wynosi około 30 minut). Następnie do podgrzewacza gazowego podpinamy butlę z gazem. Piec grzeje wodę w tempie 10-15°C/godz. w zależności od temperatury otoczenia. Po koło 2-3 godzinach kąpiel jest gotowa. Temperatura wody jest automatycznie utrzymywana przez termostat. Jest to wielka wygoda, ponieważ nie trzeba  pilnować temperatury wody i dorzucać drewna. Praca ogranicza się tylko do wymiany butli. 

Ze względu na brak filtracji i dezynfekcji wymiana wody jest zalecana co 1-2 dni, a najlepiej po każdej kąpieli.  

 

Dla osób, które preferują balię z piecem gazowym lub na drewno, marka ScandiSpa oferuje filtr mobilny skimmer oraz chemię uzdatniającą, dzięki którym można przedłużyć zdatność wody aż do 2 tygodni.  

 

Balia ogrodowa z elektrycznym piecem 

Piec elektryczny to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na utrzymanie wody w balii ogrodowej w stałej temperaturze przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu rozwiązaniu można korzystać z balii w dowolnym momencie, bez konieczności przygotowania kąpieli, jak to ma miejsce w przypadku pieców na drewno. Wybór balii z piecem elektrycznym to świetna opcja dla właścicieli ośrodków turystycznych, którzy chcą oferować gościom łatwy dostęp do kąpieli w ciepłej wodzie bez skomplikowanych procedur przygotowania. Taki system świetnie  

W balii z piecem elektrycznym, wymiana wody konieczna jest tylko raz na 8 tygodni. Pierwsze nagrzanie wody trwa około 12 – 15 godz. Następnie termostat utrzymuje zadaną temperaturę wody przez cały czas. Piec elektryczny jest połączony z pompą wody i system filtracyjnym. Dzięki filtracji i stosowaniu chemii woda pozostaje czysta i świeża przez długie tygodnie. 

 

Kąpiel w balii ogrodowej – higiena wody 

Kąpiel w balii to relaksujący sposób na spędzanie czasu, ale aby zachować zdrowie i komfort użytkowników, ważne jest odpowiednie dbanie o higienę wody. 

  • Po wymienieniu wody, a także w trakcie eksploatacji balii ważne jest dokładne wyczyszczenie balii. Wnętrze myj specjalnym detergentem do dezynfekcji,  

natomiast do oczyszczenia drewna balii możesz użyć szarego lub sosnowego mydła. 

  • Przed kąpielą w balii weź prysznic. Większość zanieczyszczeń w jacuzzi pochodzi z naszego ciała.   
  • Jeśli balia drewniana wyposażona jest w filtr, pamiętaj  o jego regularnym czyszczeniu lub wymianie gdy jest taka konieczność. 
  • pH wody to podstawowy parametr, który mówi o jakości wody, dlatego należy tego pilnować i utrzymywać pH na poziomie 7,0-7,4 
  • Aby zadbać o odpowiednią dezynfekcję, niezbędna jest chemia do balii, która ma za zadanie zniszczyć bakterie powstające na wskutek małej objętości wody i podwyższonej temperatury. 

 

Każdy z opisanych pieców oferuje inne doznania – od rustykalnego ciepła drewna, przez efektywność gazu, aż po wygodę elektryczności – ale wszystkie gwarantują wspaniałą kąpiel, która odpręża i regeneruje.