Jak dbać o drewniane meble i porady dotyczące pielęgnacji oraz konserwacji

Photo of author

By Marysia Pinkos

Meble drewniane cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się dziwić – są trwałe, prezentują się wspaniale i pasują do wielu wnętrzarskich stylów. Jednak drewno to surowiec wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Bez regularnej konserwacji meble drewniane tracą swój blask, stają się matowe, a ich powierzchnia może ulec uszkodzeniom. Sprawdź, jak dbać o meble drewniane, aby służyły przez długie lata i zachwycały swoim wyglądem.

Jak czyścić meble drewniane?

Podstawą pielęgnacji mebli drewnianych jest regularne usuwanie kurzu i innych zabrudzeń. Kurz i brud mogą wnikać w pory drewna, prowadząc do zmatowienia jego powierzchni. Należy jednak pamiętać, że meble drewniane źle znoszą kontakt z wodą. Jak zatem je czyścić, by im nie zaszkodzić?

Przede wszystkim wybierz miękką ściereczkę, najlepiej z mikrofibry. Unikaj szczotek z twardym włosiem czy szorstkich gąbek – mogą one zarysować powierzchnię mebla. Ściereczkę należy zwilżyć wodą z mydłem lub z dodatkiem specjalnego środka do czyszczenia drewna. Na koniec umyte meble warto wytrzeć do sucha za pomocą miękkiego ręcznika lub innej ściereczki.

Pielęgnacja i konserwacja mebli drewnianych

Obecnie coraz więcej topowych producentów mebli, w tym firma Miloni, zamiast lakierów stosują ekologiczne olejowoski, bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Meble drewniane wykończone olejowoskiem warto regularnie olejować. Dzięki temu drewno zachowa swój naturalny blask, będzie zabezpieczone przed wysychaniem i działaniem wilgoci.

Do olejowania mebli możesz użyć specjalnych olejów do drewna, jednak równie dobrze sprawdzą się oleje spożywcze: kokosowy, rzepakowy czy z orzechów włoskich. Niewielką ilość oleju polecamy rozprowadzić na wcześniej umytym meblu za pomocą miękkiej ściereczki wzdłuż usłojenia. Taką czynność należy przeprowadzać raz w roku.

Jak chronić meble drewniane przed czynnikami zewnętrznymi?

Promieniowanie UV, wysokie temperatury, wilgoć – wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na meble drewniane. Najbardziej narażony na wilgoć i działanie wysokich temperatur jest stół drewniany w kuchni czy jadalni. Warto zaopatrzyć się w podkładki pod talerze, które zabezpieczą blat przed działaniem gorąca podczas podawania posiłków.

Jeśli serwujesz dania na stół w brytfannie czy formie na tartę, które przed chwilą znajdowały się w rozgrzanym piekarniku, koniecznie zabezpiecz stół specjalną podstawką pod gorące naczynia. Jeśli na blat rozleje się napój, należy go niezwłocznie wytrzeć.

Meble drewniane mogą blaknąć pod wpływem promieni UV. By temu zapobiec, warto zaciągać rolety lub zasłony, jeśli akurat wychodzisz do pracy czy wyjeżdżasz na weekend.

Meble drewniane są inwestycją na lata, dlatego warto poświęcić im nieco uwagi, by służyły jak najdłużej i pięknie prezentowały się we wnętrzu. Przestrzeganie podstawowych zasad czyszczenia, ochrony przed wilgocią i promieniowaniem UV oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych pomoże cieszyć się ich pięknem przez długi czas.