Nawet w najbardziej starannie zaprojektowanym ogrodzie czasem potrzebne są zmiany. Jeśli chcesz zmienić aranżację rabat i przenieść róże w inne miejsce, sprawdź najważniejsze informacje na ten temat. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy przesadzać róże i jak to zrobić, by dobrze przyjęły się w nowym miejscu.
Przesadzanie róż – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Róże budzą wiele zachwytów i trudno się temu dziwić – to rośliny o stosunkowo długim czasie kwitnienia, które dostępne są w wielu kolorach i odmianach. Niektórzy nie wyobrażają sobie ogrodu bez ich eleganckich i romantycznych kwiatów. Inni chętnie obsadzają nimi tarasy lub balkony. Wybór odpowiedniego stanowiska dla róż to podstawa sukcesu w ich uprawie – rośliny te mają spore wymagania oraz nie lubią drastycznych zmian. Jeśli jednak z jakiegoś powodu musisz przesadzić różany krzew, jest to przedsięwzięcie, które można zrealizować z sukcesem.
Jak przesadzać róże? Najważniejsze zasady
Róże mają rozległy i wrażliwy na uszkodzenia system korzeniowy. W dodatku są to rośliny o dość długim okresie wegetacyjnym. Czynniki te powodują, że ich przesadzanie wymaga ostrożności i postępowania zgodnie z kilkoma zasadami.
- Różę należy wykopać z możliwie jak największą bryłą korzeniową – w tym celu należy okopać ją szeroko i głęboko przy pomocy ostrego szpadla. Im starszy jest krzew, tym szerzej należy go okopać.
- Nowe stanowisko dla róż powinno być ciepłe i słoneczne. Warto zapewnić im też odpowiednie warunki glebowe. Jaka ziemia do róż po przesadzeniu będzie najlepsza? Dobrze sprawdzi się żyzna gleba ogrodowa z domieszką gliny i kompostu.
- Różę należy posadzić na identycznej głębokości, jak poprzednio, a dołek dla przesadzanych róż powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej.
- Podczas przesadzania róż należy uważać na bryłę korzeniową i w miarę możliwości przesadzić roślinę wraz z ziemią, która otacza korzenie.
- Przed wykopaniem rośliny lub w trakcie przesadzania należy ją przyciąć – najlepiej skrócić pędy o 2/3 długości.
- Po posadzeniu róż na nowe stanowisko, należy je bardzo obficie podlać, a później wyściółkować i pilnować regularnego podlewania w początkowym okresie po przesadzeniu.
W przesadzaniu róż kluczowe znaczenie ma zarówno stosowanie się do wymienionych zasad, jak i zaplanowanie prac w optymalnym terminie.
Kiedy można przesadzać róże?
Najkorzystniejszy termin przesadzania róż jest uzależniony od tego, czy mowa o roślinach uprawianych dotychczas w gruncie, czy też w ogrodowych donicach lub skrzyniach.
Kiedy przesadzać róże w ogrodzie?
Róże rosnące w gruncie można przesadzać w dwóch terminach: wiosennym lub jesiennym. Większość ogrodników jest jednak zgodna, co do tego, że przesadzanie róż jesienią jest dla tych roślin najkorzystniejsze. Wynika to z faktu, że w okresie tym rośliny kończą już swoją wegetację, ale mają jeszcze dość czasu, by odbudować bryłę korzeniową przed przymrozkami.
Najlepszym terminem na przesadzanie róż w ogrodzie jest październik. Jeśli nie możesz poczekać do jesieni, przesadź je wczesną wiosną, gdy skończą się silne przymrozki, a rośliny nie zaczną jeszcze intensywnie rosnąć. Weź jednak pod uwagę fakt, że róże przenoszone w tym terminie mogą nie kwitnąć tak efektownie, jak zwykle i będą bardziej podatne na suszę niż egzemplarze sadzone jesienią. Wynika to z faktu, że róże przesadzane wiosną nie zdążą się dobrze ukorzenić przed nastaniem upałów.
Kiedy najlepiej przesadzać róże uprawiane w pojemnikach?
Przesadzanie róż z pojemników do gruntu lub z pojemnika do pojemnika najlepiej wykonać wiosną lub jesienią, ale w ostateczności można zrobić to również latem, jeśli nie ma upałów. Kluczowe jest ostrożne wyjęcie rośliny z doniczki wraz z całą bryłą korzeniową i umieszczenie jej w nowym miejscu w taki sposób, by nie uszkodzić korzeni.
Jak i kiedy przesadzać róże pnące?
Przesadzanie róż pnących jest tym większym wyzwaniem, im bardziej imponujące rozmiary osiągnął krzew. Aby przesadzić różę pnącą, trzeba pogodzić się z koniecznością jej radykalnego przycięcia. Wyjątkiem jest przesadzanie rośliny z donicy lub skrzyni do gruntu – wówczas można zastosować wyłącznie cięcie pielęgnacyjne. Najkorzystniejszym terminem na przesadzenie róży pnącej jest jesień.
Jak przesadzać róże rabatowe?
Aby przesadzić róże rabatowe, wykop je z dużą bryłą ziemi i posadź w nowym miejscu. Pamiętaj, aby dołek był dwukrotnie większy od bryły korzeniowej.
Czy przesadzanie starych róż to dobry pomysł?
Często mawia się, że nie należy przesadzać starych drzew i choć większość róż ogrodowych ma formę krzewiastą, starsze okazy również nie przepadają za przeprowadzkami. Wiadomo jednak, że nie zawsze ma się ten komfort i możliwość wyboru – jeśli nie ma innego wyjścia i różę trzeba wykopać z dotychczasowego stanowiska. Zdecydowanie lepiej spróbować przesadzić ją w nowe miejsce niż całkowicie się jej pozbywać. W przypadku przesadzania starych róż należy jeszcze szerzej okopać krzew, by wykopać roślinę z maksymalnie rozległą bryłą korzeniową.
Jakie podłoże do róż wybrać, by je przesadzić?
Przesadzając róże, warto zadać o odpowiednie podłoże. Najlepiej sprawdzi się żyzna ziemia ogrodowa, którą można dodatkowo wzbogacić kompostem. W sklepach ogrodniczych można także kupić specjalne podłoże do róż. Ma ono odpowiednio dobrany skład, a także zawiera mikro- i makroelementy, które zapewniają roślinom dogodne warunki do rozwoju i wegetacji. Właściwy dobór ziemi do róż to gwarancja, że będą one dobrze rosły i obficie kwitły.